Na úvod nutno říct, že jídlo si obecně dělám trochu po svém. Nevěřím tomu, že do prvních narozenin je kravské mléko strašák a pak přes noc je najednou v pohodě. Jako takového průvodce jsem přečetla Vaříme pro kojence a batolata od Annabel Karmel, na kterém je krásně vidět, jak jsou česká doporučení v něčem úplně zbytečně striktní. Jiné by to samozřejmě bylo, kdybych nekojila, ale protože mateřského mléka má pořád dostatek, umělé jsem zkusila dvakrát a když nechutnalo, tak už jsem to dál nezkoušela.
Dodržuju v zásadě jen dvě pravidla dost důsledně:
- žádný přidaný cukr. Cukr v ovoci neřeším (a ano, už jsem dala malé ochutnat kousek mrkvového dortu, ale ve výsledku jí to ani nechutnalo), ale nedávám žádné lipánky, ovocné přesnídavky doslazené cukrem, ovocné jogurty.
- nesolím. Když ji Adélka to samé jídlo co my, připravím ho bez soli a nám ho dochucuju až na závěr (pokud vůbec). Když už v potravině (kupované) sůl je, tak neřeším, jen toho nedávám kila. Místo soli dávám spíš bylinky.
Od 10 měsíců už dávám malé kousky jídla, která si může sama vzít do ruky, a téměř nemixuju. Od té doby mnohem lépe jí, protože má nad jídlem sama kontrolu a hlavně většinou jí nějakou variantu toho, co máme my. (Občas ji samozřejmě krmím lžíčkou, hlavně když je to třeba polévka, nebo spěcháme, nebo zrovna není vhodná chvíle se zamazat, ale obecně se snažím, aby si všechno zkoušela taky, i za cenu toho, že pak vytírám.) Zároveň vím, jak hrozně frustrující je vymýšlet pro děti jídlo. Na začátku jsem točila tři věci pořád dokola. Takže tohle je seznam i pro mě, ať vím!
Snídaně
- Kaše. Na milion způsobů. Krupičná, jáhlová, ovesná, samotná nebo s ovocem, i sušeným, přelitá trochou másla. Dobrá inspirace je kniha Vtipné kaše, i když spíš už pro trochu větší děti.
- Chléb s lučinou.
- Banánové lívance (2 banány, 1 vejce, ovesné vločky, trochu kypřicího prášku, rozmixovat a smažit).
- Vaječná omeleta/míchaná vajíčka s rajčaty a okurkou.
- Palačinka (hladká mouka, mléko, vejce) nakrájená na kousky, tvaroh a ovoce.

Svačiny
- Ovoce. Jablka, hrušky apod. loupu a krájím na malé kostičky. Borůvky, jahody, meloun, všechno miluje.
- Bílý jogurt. Prostě jen tak.
- Mrazem sušené ovoce – švestky, kiwi, ostružiny apod.
- Přesnídávky. Občas není nálada kousat, tak dostává ovocné přesnídávky do plnitelných sáčků Pappoo (anebo kupované, pokud není čas a chuť, vždycky v zásobě máme).
- Tyčinky babylove.
Oběd
To je “nejsložitější“ a největší jídlo dne, aspoň u nás doma.
- Těstoviny na milion způsobů. Třeba s rajskou omáčkou (osmahnout mrkev, cibuli, petržel, zalít sekanými rajčaty z plechovky, rozmixovat lehce, aby nebyla úplně hladká), nebo s vajíčkem, nebo jakkoli jinak. Když někam jedeme, není nic jednoduššího než vzít těstoviny do krabičky s sebou.
- Gnocchi. K nim dělám smetanovou omáčku (červená osmahnutá cibule, maličko česneku, rajčata na kousky, bazalka, zalít smetanou, povařit, přidat natrhanou mozzarellu a promíchat).
- Losos s bramborovu kaší.
- Rizoto se zeleninou a vařeným kuřecím.
- Kaše z červené čočky s vajíčkem.
- Telecí ragú s rýží.
Večeře
- Kaše. Pokud teda nebyla ke snídani 🙂
- Polévky. Buď krémové (květáková, z červené čočky, hrášková, brokolicová atd.), anebo vývar s kouskami zeleniny (příp. masa) a nudlemi.
- Kousky zeleniny na páře. Nejčastěji máme batáty, příp. mrkev, petržel, cuketu, lilek.
- Chléb, sýr.
- Pečená zelenina s rybou.
Pití
- Fenyklový čaj je u nás na špici oblíbenosti. Pak různé bylinkové, rooibos. Ovocné dávám nejméně.
- A samozřejmě čistá převařená voda, plnotučné mléko, ovesné mléko – co zrovna je, střídáme to.
Máte nějaké další tipy? Sem s nimi! 🙂